פרויקטים אדריכליים

פרויקטים אדריכליים

פרויקטים 

בישראל מתבצעים בכל שנה פרויקטים אדריכליים בהיקף גדול. תמיד יש צורך בהגדלה של כמות התחלות הבניה לאור העובדה שאוכלוסיית ישראל צומחת כל הזמן. על פי נתוני ה – OCD יש עלייה בקצב הילודה בקרב שכבות שונות של האוכלוסייה, תוחלת החיים נמצאת בעלייה מתמדת ויהודים מכל רחבי העולם עולים ארצה. מעבר לכך יש בישראל זוגות רבים שהזוגיות שלהם עולה על שרטון ולכן הם נפרדים. כל משפחה מתפצלת למגורים בשתי דירות ולכן הצורך בבנייה מרובה הוא אקוטי. 

כדי לבצע את הפרויקטים בדרך מקצועית ביותר ובמלוא האחריות, כל יזם שוכר את שירותיהם של אנשי מקצוע שונים אשר מייעצים לו כיצד לנהוג ברבדים השונים והם גם מלווים אותו לאורך כל הדרך. אחת מהדמויות הבולטות ביותר בכל פרויקט הוא שמאי מקרקעין שיש לו כמה וכמה תפקידים אקוטיים בכל מיזם. הוא מעריך את שווי השוק של הקרקע, מיידע את היזם מהו גובה המיסוי הצפוי ועוד.

פרויקטים בליווי הנדסי ואדריכלי 

מהנדס אזרחי שהוא מומחה בנושאי בנייה מבצע את התחשיבים של כתבי הכמויות לכל מבנה, אם מדובר בבניין מגורים, מבנה משרדים, מפעל, מבנה ציבורי. קיימים תחשיבים שונים לכל אחת מהאופציות האלו ולכן התכנון הוא מוקפד ותואם את התקן הישראלי המחמיר. כמויות הברזל והכמות של יציקות הבטון מותאמות למקרים של רעידות אדמה כדי שהמבנה יחזיק מעמד ולא יקרוס כפי שקורה למבנים ישנים שאינם מחוזקים. 

האדריכלים מתכננים את הנראות של הבניין על פי הייעוד שלו, כמו לדוגמה מבנה המיועד להיות תיאטרון, מבנה מגורים בגובה של 25 קומות, בניין משרדים רחב ידיים או כל מיזם אחר. הם מציעים רעיונות ייחודיים ויצירתיים כדי שיהיה זה מבנה יוצא דופן, בעל מראה מסקרן ולכן הנראות שלו תבדל אותו ממבנים אחרים בסביבה זו. 

פינוי בינוי בישראל 

בישראל יש מבנים וותיקים רבים אשר נבנו לפני עשרות שנים החל מקום המדינה. חלק מהבניינים האלו הם רעועים ולכן קיימת חשיבות גבוהה לצרף אותם לפרויקטים של פינוי בינוי. קו החשיבה הוא להרוס את המבנים הישנים ולבנות על קרקע זו מבנים גבוהים ומודרניים. בעלי הנכסים יקבלו דירה במבנה החדש וכך הם ייהנו ממגורים בדירה חדשה שיש בה כמה חדרים, ממ"ד ומרפסת נוחה. 

אנשי המקצוע מבצעים את בדיקות הקרקע הנדרשות ולאחר מכן מתבצעים כל שלבי הבנייה כשהמטרה היא לבצע פרויקטים מסוג זה מהר ככל האפשר כדי לשפר את איכות חייהם של בעלי הדירות.

תמ"א 38 

פרויקטים נוספים שאפשר לראות ברחבי הערים, בעיקר במרכז הארץ הם של תמ"א 38. באופציה זו משפרים את החיזוקים של הבניינים על ידי ביצוע יציקות נוספות ושיפור הן בנראות המבנה והן בתוספות כמו מעליות. על פי החלטת המהנדס ייבנו בכל בניין מסוג זה כמה קומות נוספות וכך אפשר יהיה למכור דירות בשוק החופשי לתושבים. 

 

תוכן עניינים