הזוכים באות העיצוב 2018

שהצליחו השנה יותר מכולם לרגש ולחדש

לחצו כאן לפוסט המלא

"בתים מבפנים – תל אביב יפו"

אירועים

אירוע האדריכלות הגדול בישראל
20- 21- 22 בספטמבר 2018
הכניסה חופשית

בין המבנים המיוחדים שייפתחו לביקורים במהלך שלושת ימי בתים מבפנים: וולודרום תל אביב שייפתח לראשונה לקהל, ספינה מבפנים, בית כנסת מ-1840 ביפו העתיקה ובית ספר ביכורים החדש בשרונה. גם הלהיטים של בתים מבפנים חוזרים עם כניסה למנחת המסוקים שעל גג עזריאלי, הצצה למקלט האטומי בדיזנגוף סנטר, ביקור במאפייה התת קרקעית של לחמים ובמעון השגריר הבריטי

22-20 בספטמבר 2018, יתקיים בשיתוף עיריית תל אביב-יפו, זו השנה ה- 12, הפסטיבל האורבני "בתים מבפנים- תל אביב-יפו". הפסטיבל, שהספיק להפוך לאחד האירועים המרתקים שמתקיימים בתל אביב-יפו, יכלול תכנית מלהיבה של ביקורים וסיורים נדירים בבתים ובמבנים הכי מסקרנים בעיר, חלקם מעולם לא נפתח לקהל הרחב. מלבד סיורים בדירות מגורים ובמבנים חדשים יתקיימו גם סיורים ומרתקים במקומות בלתי שגרתיים.
בין עשרות המבנים שיהיו פתוחים לקהל המבקרים אפשר למצוא בתים פרטיים, דירות, מבנים היסטוריים ומבנים עירוניים. ביניהם: מוזיאון הטבע החדש ע"ש שטיינהרדט, מלונות בוטיק חדשים ומעוצבים כמו מלון דריסקו, הפבריק והלייטהאוס שיפתחו לראשונה את דלתם לביקורים, שני בנייני מגורים חדשים טרם אכלוס שייפתחו לסיורים עם האדריכלים המתכננים: בניין חדש במדרחוב נווה שאנן המדגים את המהפך שעוברת השכונה בימים אלו ובניין לשימור בלב תל אביב ידגים מהו בניין לשימור בהגבלות מחמירות,  הדירות הפרטיות שייפתחו מדגימות שלל סגנונות עיצוב אורבניים ועכשוויים של דירות במרחבים השונים  בעיר. ביניהם לדוגמה: דירת 39 מ"ר ברחוב שיר, דירת גן בבניין לשימור מחמיר בשדרות חן, ובית רחב ידיים בשטח של כ- 500 מ"ר ביפו העתיקה עם חצר פנימית מטופחת ושני גגות המשקיפים אל הנוף המרהיב של יפו העתיקה והים התיכון.
עשרות סיורים ובתים פתוחים ברחבי העיר, מצפון תל אביב ועד יפו יאפשרו למשתתפי בתים מבפנים להכיר את המבנים המעניינים ביותר בתל אביב-יפו, ללמוד על סגנונות הבנייה בעיר, להכיר מבפנים אייקוניים ואתרים שהכניסה אליהם סגורה בדרך כלל ולהתוודע להתמודדויות ולאתגרים שעומדים בפני האדריכלים המתכננים בתל אביב-יפו.
תושבי תל-אביב-יפו מחזיקי כרטיס דיגיתל, יוזמנו ליהנות מסיורים ייחודיים.

 

התחדשות טיילת תל-אביב. מייזליץ כסיף אדריכלים

התחדשות טיילת תל-אביב. מייזליץ כסיף אדריכלים

בתים מבפנים נערך גם השנה בשיתוף עיריית תל-אביב-יפו, המתגאה בעשייה קהילתית ענפה ומשגשגת ורואה בה את הבסיס החיוני לטיפוח איכות החיים בעיר ולחיזוק תחושת השייכות. בשנים האחרונות יצרה העיריה שינוי ארגוני רחב היקף שמאפשר לשפר את התשתיות הקהילתיות בעיר ולנהל טוב יותר את השירותים הקיימים בעבור התושב. העירייה הקימה את "מינהל קהילה תרבות וספורט" שיסייע בהעצמת הקהילות הפועלות בעיר, בחיבור בין קהלים שונים ויתמוך בהגברת היכולת של תושבים להוביל יוזמות ולקחת אחריות.
"בתים מבפנים" –סופשבוע של בתים פתוחים הינו חלק מהארגון הבינלאומי של ה-Open House World Wide יחד עם ניו יורק, לונדון, שיקגו, רומא, ברצלונה, מלבורן, דבלין, הלסינקי, ועוד. הפסטיבל מעניק חגיגה אורבנית שגולת הכותרת שלה היא הבתים המיוחדים שפותחים דלת חד פעמית ומאפשרים הצצה לצורות עיצוב, צורות חיים, היסטוריה, תרבות, טכנולוגיה, אקולוגיה ובתים בעלי ערך מוסף ההופך אותם למסקרנים ואטרקטיביים.

בתמונה העליונה: אנגלו פלשתינה- קרדיט יוסי סליס, סגנון נטשה חיימוביץ'

תכנית 2018:

לאוהבי הטבע והסביבה:
טבע פראי בפארק הירקון
סיור בהדרכת אדריכל ליאב שלם, אקולוג הפארק שיציג את הפעולות האקולוגיות שנעשו בפארק בשנים האחרונות כדי לשקם בו בתי גידול טבעיים ולהשיב אליו מגוון של בעלי חיים. הסיור יתחיל באתר הצפרות החדש המושך אליו ציפורי מים ושיר וימשיך לצפייה ברעיית כבשים אקולוגית –  אמצעי לשיקום הצומח ולהקטנת סכנת השרפות.

לאוהבי העיר הלבנה:
אוטופיה עירונית: העיר הלבנה בירוק
יערה דניאל שוורץ, פעילה חברתית, ממקימי הפורום לחקלאות שכונתית בשפירא וחברה בקהילת עץבעיר, תוביל את הסיור שיעסוק בשאלות חזון העיר בעבר ובהווה: היכן הוא מתממש והיכן נזנח ונשכח והאם אפשרי ליצור חברה עם עולם ערכים חדש בתוך העיר. הסיור יתייחס גם לפרוגרמה של חוזי העיר הלבנה ובראשם הביולוג ומתכנן הערים פטריק גדס ולחזונם של החולמים האוטופיים של ימינו.

שימור בזמן אמת
הסיור בבית ליבלינג, בעודו בשיפוצים, הוא הזדמנות נדירה לחוות שימור בזמן אמת, כאשר המבנה הופך מבית מגורים למרכז תרבות פתוח לקהל. בסיור יועלו סוגיות שכיחות בתהליכי שימור כגון כיצד מיישבים את הפער בין ערכו ההיסטורי של המבנה לבין תפקידו העכשווי, איך חושפים את תולדות הבית ומציגים את מכונת הזמן שבין קירותיו באופן שמוקיר את סיפוריהם של הדיירים, אילו מהאלמנטים ראויים לשימור ומדוע? וכן דילמות נוספות הכרוכות בשיקום מבנה לשימור והשלכותיהן על אחד מסמלי האדריכלות המודרנית בתל אביב.

לאוהבי השיק – סיור בשלושה מלונות בוטיק חדשים
בית פולישוק (הפולי האוס)
מלון הבוטיק שעוצב על ידי המעצב הבינלאומי הנודע כארים ראשיד ובו סוויטות על החזית המעוגלת וברכת שחייה על הגג. הבניין שעבר בעשור האחרון תהליך ארוך של תכנון מחדש, שימור ושחזור, נהנחשב לאחת הדוגמאות המוצלחות של סגנון הבאוהאוס בתל אביב.
מלון לייטהאוס
הצצה למלון שנפתח בבית מגדלור, מהבניינים האייקוניים במרכז העיר שעם הקמתו שימש  כבניין משרדים ומשכנן של קונסוליות ושל חברות תעופה זרות.
מלון דריסקו
מפגש וסיור מקצועי עם שי פרקש, משמר ציורי קיר מסטודיו תכלת, אשר יספר על היסטוריה של המלון שנקרא בעבר מלון ירושלים, ועל תהליך חשיפת ושימור ציורי קיר – עבודה קפדנית שנמשכה כמה שנים במקביל לעבודות שימור ושיקום המלון המרהיב, הכולל את בית העץ של משפחת נורטון מהמושבה האמריקאית.

לאוהבי חפירות והיסטוריה:
שימור ושיקום שבע טחנות
הזדמנות לשמוע על פרויקט שיקום טחנת הקמח הדרומית במתחם שבע טחנות שעל גדות הירקון, אשר שימורו הסתיים לאחרונה. במקום פעלו טחנות קמח החל מהתקופה הרומית, שהשתמשו באנרגיית המים לצורכי טחינת והוא שימש כמרכז אליו הגיעו חקלאי הסביבה כדי לטחון את תבואתם. בשנות ה-20 של המאה ה-20 נקנו הטחנות על ידי יהודי מתל אביב אך לאחר מכן נזנחו.
ביארת מוראד
ביפו ובדרום תל אביב נותרו שרידים של כ-100 ביארות (בתי באר) אשר מספרים את סיפורה ההיסטורי של יפו וסביבותיה כאזור חקלאי משגשג. חלק מהביארות עוברים בימים אלו תהליכים המייעדים אותם לשימור ולשימוש מחדש. ביארת מוראד היא המתחם הראשון אשר שיקומו הסתיים ונפתח בימים אלה כמבנה תרבות.

בין הבתים הפרטים המיוחדים שייפתחו:
בית ביפו העתיקה
בית מגורים במבנה עותמאני גדול ביפו העתיקה שמתפרס על שלוש קומות ובנוי סביב חצר פנימית (פאטיו) מטופחת. הבית שופץ על ידי בעליו ומעוצב בסגנון אירופאי. קומת המסד שלו בנויה בתוך החללים המקוריים, בעלי התקרות הקמורות, והקומות העליונות הן תוספות מאוחרות. לבית גם שני גגות מהם נשקף נוף מרהיב לים.

 

דירת 39 מ"ר. צילום: עוזי פורת

דירת 39 מ"ר. צילום: עוזי פורת

דירת 39 מ"ר
הצצה לדירת 39 מ"ר במרכז העיר בעיצוב טוטאלי (עד רמת מתקן ייבוש המגבות באמבטיה) שבמסגרת שיפוצה נהרסו כל קירותיה למעט עמוד קונסטרוקטיבי

דירת גן בבניין באוהאוס
שדרות חן 19 פינת הנביאים 26, דירה 1.
אדריכלות ועיצוב פנים: אמיר נבון, מעיין זוסמן, דנה שגיב ונעמה וולצקי, 2017.
דירת גן קטנה השוכנת בבניין לשימור שעבר שיפוץ מוקפד ב- 2009 שבמסגרת שיפוצה היסודי נשמרו תכניתה הבסיסית והפתחים המקוריים שלה ובאמצעות שילוב של אלמנטים מזכוכית, מסגרות ונגרות נוספו בה חדר שינה, חדר רחצה וחדר עבודה חדשים.

 

בריכות דגי הזהב הסודיות. צלם: אמית הרמן

בריכות דגי הזהב הסודיות. צלם: אמית הרמן

 

בית ביפו העתיקה. צילום: איתי סיקולסקי

בית ביפו העתיקה. צילום: איתי סיקולסקי

SHARE LINKEDIN +GOOGLE TWITTER FACEBOOK

תגובות לכתבה

אין תגובות

Comments are closed.

D&Aזבוב על הקיר
D&Aאוריין הוצאה לאור
D&Aעיתון העיצוב המקוון
D&Aועידת ישראל לאדריכלות ועיצוב
D&Aהאקדמיה לעיצוב ואדריכלות
D&Aהמגזין הבינלאומי
D&Aהקמת מתחמי עיצוב ומסחר
D&Aאוריין יזמים